کتابخوان آمازون کیندل ابزاری مناسب برای یادگیری زبان است و برای این موضوع قابلیت‌های مناسبی دارد. امروز می‌خواهیم استفاده از قابلیت‌های دیکشنری، vocabulary builder و word wise  را برسی کنیم که دو یار مهم شما در یادگیری زبانی جدید بوسیله کتابخوان کیندل هستند.

دیکشنری کتابخوان کیندل

استفاده سریع و آسان از دیکشنری قابلیتی حیاتی برای یادگیری زبان است. دستگاه‌های کیندل خریداری شده از کمان رایانه دارای ۴۵ دیکشنری هستند که به صورت پیش فرض یک دیکشنری بر روی دستگاه شما از فعال شده. تنها با لمس کلمه مورد نظر، سیستم عامل کیندل  معنی آن کلمه را از طریق آن دیکشنری نشان می‌‌دهد، لازم به ذکر است که دیکشنری مورد نظر،دیشکنری کامل و جامع The new Oxford american Dictionary است.

دیکشنری در کیندل امازون

برای استفاده از دیشکنری‌های دیگری که آمازون در اختیار شما قرار داده مثل دیکشنری Merriam-Webster’s Advanced learners English dictionarty، نسخه دیگری از دیکشنری آکسفورد یا دیکشنری‌های فرانسوی و آلمانی ( Duden deutsches universal-worterbunch و … باید ابتدا آنها را دانلود کنید. برای دانلود دیکشنری‌های کیندل، می‌بایست از طریق منوی  My library ( از صفحه‌ی اصلی انتخاب My library ) وارد کتابخانه‌ی دستگاه شده و فولدر Dictionaries  را باز کنید.

روش مطالعه کتاب انگلیسی

سپس روی آن را لمس تا فولدر دیکشنری‌های دستگاه شما باز شود. برای دانلود دیکشنری ها فقط کافیست روی آنها یک بار لمس کنید، زیر آن دیکشنری علامت Queued نشان داده می‌شود که یعنی دستگاه به صورت خودکار آنها را در صف دانلودهای شما قرار می‌دهد .

پس از دانلود، برای تغییر دیکشنری مورد استفاده‌‌، بعد از لمس کلمه‌ مورد نظر درون کتاب، از طریق گزینه‌ای که نام دیکشنری فعلی شما را نوشته ( گوشه‌ی سمت راست –پایین کادر دیکشنری ) آن را لمس کرده و از طریق منوی باز شده، دیکشنری را طبق سلیقه خود تغییر دهید .

قابلیت vocabulary builder

یکی از تکنیک‌های یادگیری زبان جدید، تهیه فلش کارت از لغات سخت و مرور مکرر آنهاست. قابلیت vocabulary builder در آمازون کیندل ، لغاتی که معنی‌شان را در دیکشنری چک کردید ، جدا کرده و در یک لیست نگه داری می‌کند. سپس آنها را به صورت یک مجموعه فلش کارت ، تفکیک کرده و هر کلمه را به همراه معنی آن و همان جمله‌ای که آن لغت را داخلش جستجو کردید به شما نشان می‌دهد . همچنین یک گزینه mastered برای هر گزینه دارد تا شما لغاتی که دیگر نمیخواهید روی آنها تمرین کنید را جدا کنید و بعدا اگر خواستید آن لغت را چک کنید می‌توانید از طریق لیست Mastered words آن لغت را بازگردانید یا مرور کنید.

برای استفاده از vocabulary builder ابتدا باید از طریق منوی setting از منوی Reading options و language learning آن را فعال کنید.

بعد از مدتی مطالعه و برسی لغات می‌توانید از منوی صفحه اصلی ( سمت راست بالا – آیکون سه نقطه ) vocabulary builder را را انتخاب کنید و گزینه flashcards را لمس کنید تا مجموعه فلش کارت هایتان را ببینید.

آموزش انگلیسی

قابلیت WordWise   و مطالعه کتاب‌های سخت تر با کیندل!

احساس لذت‌بخش کتاب خواندن و غرق شدن در دنیای داستانی کتاب، همواره نیازمند پیوسته بودن آن است. بدین معنا که وقتی مشغول کتاب خواندن هستید خصوصا هنگام یادگیری زبان یا یک موضوع جدید اگر یک نفر مزاحم شود، تلفن همراهتان شروع به زنگ زدن کند یا حتی به یک کلمه‌ی سخت برخورد کنید که می بایست برای دانستن معنی آن به دیکشنری مراجعه کنید، می‌تواند روند کتاب خواندن و یادگیری شما را مختل کند و آزار دهنده باشد.

کیندل برای رفع این مشکل اجازه نصب اپلیکیشن‌ها و قابلیت پخش صدا را از دستگاه خود حذف کرده. اما برای کلمات سخت، علاوه بر قابلیت استفاده از دیکشنری‌های مختلف که  با لمس کلمه مورد نظر معنی آن را به راحتی جستجو کنید، برای هرچه بهتر کردن تجربه کتاب خواندن کاربران کیندل، از آن هم فراتر رفته و قابلت Word Wise را نصب کرده است.

قابلیت WordWise با استفاده از الگوریتمی خاص با توجه به استفاده‌ی کاربران کیندل از دیکشنری لغات و همچنین اعلام  یک سری از کلمات سخت توسط ویراستارهای آمازون درهر کتاب، معنی ساده آن لغات را بالای آنها با فونتی کوچکتر نشان می‌دهد.

البته باید دقت داشته باشید که همه‌ی کتاب‌های فرمت کیندل قابلیت وردوایز را ندارند و هنگام خرید کتاب از آمازون در مشخصات کتاب داشتن این ویژگی برای کتاب ذکر می‌شود.

یادگیری زبان

قابلیت ایکس-ری برای تعریف عبارات و اصطلاحات

همیشه وقتی تازه مشغول خواندن کتابی هستیم و با عبارات جدید و اصطلاحات استفاده شده در آن استفاده شده آشنایی نداریم به مشکل می‌‌خوریم که باعث می‌شود آنها را بخواهیم لغت به لغت معنی کنیم و در نتیجه به معنی اشتباهی برسیم که این موضوع فرایند یادگیری زبان را کمی دردناک می‌کند. آمازون برای رفع این مشکل قابلیت اکس ری را بوجود آورده تا شما بتوانید تعریف عبارت یا اطلاح مورد نظرتان را در کتاب هنگام مطالعه پیدا کنید و تمام نقاطی که در کتاب از آن اصطلاح استفاده شده را یکجا ببینید و استفاده‌های مختلف آن را مشاهده کنید.

خود آموز زبان الکترونیکی

شما با انتخاب کردن یک اصلاح توضیح کوتاه آن را مشاهده خواهید کرد و اگر بخواهید بیشتر درمورد آن بدانید میتوانید گزینه‌ی show more را لمس کنید و توضیحات کامل آن موضوع را مشاهده کنید.

استفاده‌ی دیگر اکس ری برای سردرآوردن از هویت شخصیت های داستان است . وقتی منوی ایکس ری را باز می‌کنید با سه تب مواجه می‌شوید که به ترتیب تب‌های All (همه) ,  People  (کاراکترها) و  Terms   ( اصطلاحات ) که در ابتدای صفحه برای هربخش ، مطالب مرتبط با آن صفحه از کتاب را به شما نشان می‌دهد. و در تب کاراکترها شما می‌توانید اطلاعات مربوط به شخصیت‌های داستان را پیدا کنید و نقش آنها در داستان را بهتر متوجه شوید و بعضی وقت‌ها از سرونشتشان باخبر شوید!

وسایل یادگیری زبان در خانه

شایان ذکر است که این قابلیت مثل وردوایز یک قابلیت خاص بوده و روی تمامی کتابها قابل اجرا نیست و هنگام خرید کتاب باید توجه داشته باشید که ایکس ری داشته باشد.